Dynamic Rugs REFINE 4635 TAUPE SILVER GOLD Area Rugs
Size Guide
Choosing the right rug size can transform your space. Use our easy-to-follow size guide to discover the best fit for every room in your home. Read More
Return Policy
Returns are accepted within 14 days of delivery for unused items in original packaging, but shipping fees and a 20% restocking fee apply. Customized, clearance, or opened items are non-returnable. Read More
Shipping Information
Enjoy FREE shipping on Rugsluxe orders over $65 within the continental U.S.—no hidden fees, just the price you see. International customers are responsible for shipping and customs fees. Read More
Disclaimer
Colors, patterns, and dimensions of rugs may vary slightly due to monitor settings and manufacturing processes. Some size variations are normal. Read More
Description
Specifications
| Design Code | 4635_TAUPE SILVER GOLD |
|---|---|
| Weight | 0 |
| Seller | Admin |
| Design Id | 4635 |
| Brand | Dynamic Rugs |
| Country of Manufacture | Afghanistan |
| Collection Name | REFINE |
| Department | Area Rugs |
| Clearance | No |
| Design Code | 4635_TAUPE SILVER GOLD |
|---|---|
| Original Material | Blend Of Shrink Polyester And Viscose |
| Original Weave | Machine Made |
| Weight | 46.45 |
| Size | 9' x 12' |
| Shipping Weight | 46.45 |
| UPC | 0842845162853 |
| Design Id | 4635 |
| Brand | Dynamic Rugs |
| Shape | Rectangle |
| Color | TAUPE SILVER GOLD |
| Country of Manufacture | Türkiye |
| Collection Name | REFINE |
| Ship By | 1 to 3 Business Days |
| Shipping Method | LTL |
| Department | Area Rugs |
| Shipping Height | 6.1 |
| Shipping Width | 108 |
| Shipping Length | 6.1 |
| Free Rugpad | 9'x12' |
| Clearance | No |
| Pile Height | 0.24 |
| Design Code | 4635_TAUPE SILVER GOLD |
|---|---|
| Original Material | Blend Of Shrink Polyester And Viscose |
| Original Weave | Machine Made |
| Weight | 17.12 |
| Size | 5'3" x 7'7" |
| Shipping Weight | 17.12 |
| UPC | 0842845162792 |
| Design Id | 4635 |
| Brand | Dynamic Rugs |
| Shape | Rectangle |
| Color | TAUPE SILVER GOLD |
| Country of Manufacture | Türkiye |
| Collection Name | REFINE |
| Ship By | 1 to 3 Business Days |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Department | Area Rugs |
| Shipping Height | 4.72 |
| Shipping Width | 63 |
| Shipping Length | 4.72 |
| Free Rugpad | 5'x8' |
| Clearance | No |
| Pile Height | 0.24 |
| Design Code | 4635_TAUPE SILVER GOLD |
|---|---|
| Original Material | Blend Of Shrink Polyester And Viscose |
| Original Weave | Machine Made |
| Weight | 7.07 |
| Size | 2'2" x 7'7" |
| Shipping Weight | 7.07 |
| UPC | 0842845162730 |
| Design Id | 4635 |
| Brand | Dynamic Rugs |
| Shape | Runner |
| Color | TAUPE SILVER GOLD |
| Country of Manufacture | Türkiye |
| Collection Name | REFINE |
| Ship By | 1 to 3 Business Days |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Department | Area Rugs |
| Shipping Height | 4.72 |
| Shipping Width | 26 |
| Shipping Length | 4.72 |
| Free Rugpad | 2'x8' Runner |
| Clearance | No |
| Pile Height | 0.24 |
| Design Code | 4635_TAUPE SILVER GOLD |
|---|---|
| Original Material | Blend Of Shrink Polyester And Viscose |
| Original Weave | Machine Made |
| Weight | 9.32 |
| Size | 4' X 5'5" |
| Shipping Weight | 9.32 |
| UPC | 0842845162778 |
| Design Id | 4635 |
| Brand | Dynamic Rugs |
| Shape | Rectangle |
| Color | TAUPE SILVER GOLD |
| Country of Manufacture | Türkiye |
| Collection Name | REFINE |
| Ship By | 1 to 3 Business Days |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Department | Area Rugs |
| Shipping Height | 4.13 |
| Shipping Width | 48 |
| Shipping Length | 4.13 |
| Free Rugpad | 4'x6' |
| Clearance | No |
| Pile Height | 0.24 |
| Design Code | 4635_TAUPE SILVER GOLD |
|---|---|
| Original Material | Blend Of Shrink Polyester And Viscose |
| Original Weave | Machine Made |
| Weight | 36.47 |
| Size | 7'10" X 10'10" |
| Shipping Weight | 36.47 |
| UPC | 0842845162839 |
| Design Id | 4635 |
| Brand | Dynamic Rugs |
| Shape | Rectangle |
| Color | TAUPE SILVER GOLD |
| Country of Manufacture | Türkiye |
| Collection Name | REFINE |
| Ship By | 1 to 3 Business Days |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Department | Area Rugs |
| Shipping Height | 5.71 |
| Shipping Width | 94 |
| Shipping Length | 5.71 |
| Free Rugpad | 8'x11' |
| Clearance | No |
| Pile Height | 0.24 |
| Design Code | 4635_TAUPE SILVER GOLD |
|---|---|
| Original Material | Blend Of Shrink Polyester And Viscose |
| Original Weave | Machine Made |
| Weight | 26.89 |
| Size | 6'7" x 9'6" |
| Shipping Weight | 26.89 |
| UPC | 0842845162815 |
| Design Id | 4635 |
| Brand | Dynamic Rugs |
| Shape | Rectangle |
| Color | TAUPE SILVER GOLD |
| Country of Manufacture | Türkiye |
| Collection Name | REFINE |
| Ship By | 1 to 3 Business Days |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Department | Area Rugs |
| Shipping Height | 5.31 |
| Shipping Width | 79 |
| Shipping Length | 5.31 |
| Free Rugpad | 8'x10' |
| Clearance | No |
| Pile Height | 0.24 |