Karastan Billow Shag Billow Shag CREAM Area Rugs
Size Guide
Choosing the right rug size can transform your space. Use our easy-to-follow size guide to discover the best fit for every room in your home. Read More
Return Policy
Returns are accepted within 14 days of delivery for unused items in original packaging, but shipping fees and a 20% restocking fee apply. Customized, clearance, or opened items are non-returnable. Read More
Shipping Information
Enjoy FREE shipping on Rugsluxe orders over $65 within the continental U.S.—no hidden fees, just the price you see. International customers are responsible for shipping and customs fees. Read More
Disclaimer
Colors, patterns, and dimensions of rugs may vary slightly due to monitor settings and manufacturing processes. Some size variations are normal. Read More
Description
Specifications
| Design Code | Billow Shag Cream |
|---|---|
| Weight | 0 |
| Seller | Admin |
| Design Id | Billow Shag |
| Brand | Karastan |
| Country of Manufacture | Afghanistan |
| Collection Name | Billow Shag |
| Department | Area Rugs |
| Clearance | No |
| Design Code | Billow Shag Blue |
|---|---|
| Original Material | 100% Micro Denier Polyester |
| Original Weave | Machine Woven |
| Weight | 34.7 |
| Size | 7'10" x 10' |
| Shipping Weight | 34.7 |
| UPC | 086093890360 |
| Design Id | Billow Shag Blue |
| Brand | Karastan |
| Shape | Rectangle |
| Color | BLUE |
| Country of Manufacture | Türkiye |
| Collection Name | Billow Shag |
| Ship By | Ships in 1-2 days |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Department | Area Rugs |
| Free Rugpad | 8'x10' |
| Clearance | No |
| Pile Height | 10.89 |
| Design Code | Billow Shag Cream |
|---|---|
| Original Material | 100% Micro Denier Polyester |
| Original Weave | Machine Woven |
| Weight | 57.81 |
| Size | 10' X 13' |
| Shipping Weight | 57.81 |
| UPC | 086093883096 |
| Design Id | Billow Shag Cream |
| Brand | Karastan |
| Shape | Rectangle |
| Color | CREAM |
| Country of Manufacture | Türkiye |
| Collection Name | Billow Shag |
| Ship By | Ships in 3-5 days |
| Shipping Method | LTL |
| Department | Area Rugs |
| Shipping Height | 7.5 |
| Shipping Width | 7.5 |
| Shipping Length | 120 |
| Free Rugpad | 10'x14' |
| Clearance | No |
| Pile Height | 10.89 |
| Design Code | Billow Shag Cream |
|---|---|
| Original Material | 100% Micro Denier Polyester |
| Original Weave | Machine Woven |
| Weight | 26.07 |
| Size | 6'6" X 9' |
| Shipping Weight | 26.07 |
| UPC | 086093883010 |
| Design Id | Billow Shag Cream |
| Brand | Karastan |
| Shape | Rectangle |
| Color | CREAM |
| Country of Manufacture | Türkiye |
| Collection Name | Billow Shag |
| Ship By | Ships in 1-2 days |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Department | Area Rugs |
| Shipping Height | 6.3 |
| Shipping Width | 6.3 |
| Shipping Length | 78 |
| Free Rugpad | 6'x9' |
| Clearance | No |
| Pile Height | 10.89 |
| Design Code | Billow Shag Cream |
|---|---|
| Original Material | 100% Micro Denier Polyester |
| Original Weave | Machine Woven |
| Weight | 34.7 |
| Size | 7'10" x 10' |
| Shipping Weight | 34.7 |
| UPC | 086093890346 |
| Design Id | Billow Shag Cream |
| Brand | Karastan |
| Shape | Rectangle |
| Color | CREAM |
| Country of Manufacture | Türkiye |
| Collection Name | Billow Shag |
| Ship By | Ships in 1-2 days |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Department | Area Rugs |
| Free Rugpad | 8'x10' |
| Clearance | No |
| Pile Height | 10.89 |
| Design Code | Billow Shag Rust |
|---|---|
| Original Material | 100% Micro Denier Polyester |
| Original Weave | Machine Woven |
| Weight | 34.7 |
| Size | 7'10" x 10' |
| Shipping Weight | 34.7 |
| UPC | 086093890339 |
| Design Id | Billow Shag Rust |
| Brand | Karastan |
| Shape | Rectangle |
| Color | RUST |
| Country of Manufacture | Türkiye |
| Collection Name | Billow Shag |
| Ship By | Ships in 1-2 days |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Department | Area Rugs |
| Free Rugpad | 8'x10' |
| Clearance | No |
| Pile Height | 10.89 |
| Design Code | Billow Shag Sea |
|---|---|
| Original Material | 100% Micro Denier Polyester |
| Original Weave | Machine Woven |
| Weight | 34.7 |
| Size | 7'10" x 10' |
| Shipping Weight | 34.7 |
| UPC | 086093890384 |
| Design Id | Billow Shag Sea |
| Brand | Karastan |
| Shape | Rectangle |
| Color | SEA |
| Country of Manufacture | Türkiye |
| Collection Name | Billow Shag |
| Ship By | Ships in 1-2 days |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Department | Area Rugs |
| Free Rugpad | 8'x10' |
| Clearance | No |
| Pile Height | 10.89 |
| Design Code | Billow Shag Sea |
|---|---|
| Original Material | 100% Micro Denier Polyester |
| Original Weave | Machine Woven |
| Weight | 57.81 |
| Size | 10' X 13' |
| Shipping Weight | 57.81 |
| UPC | 086093888541 |
| Design Id | Billow Shag Sea |
| Brand | Karastan |
| Shape | Rectangle |
| Color | SEA |
| Country of Manufacture | Türkiye |
| Collection Name | Billow Shag |
| Ship By | Ships in 3-5 days |
| Shipping Method | LTL |
| Department | Area Rugs |
| Shipping Height | 7.5 |
| Shipping Width | 7.5 |
| Shipping Length | 120 |
| Free Rugpad | 10'x14' |
| Clearance | No |
| Pile Height | 10.89 |