Karastan Bowen By Drew & Jonathan Home Central Valley TAN Area Rugs
Size Guide
Choosing the right rug size can transform your space. Use our easy-to-follow size guide to discover the best fit for every room in your home. Read More
Return Policy
Returns are accepted within 14 days of delivery for unused items in original packaging, but shipping fees and a 20% restocking fee apply. Customized, clearance, or opened items are non-returnable. Read More
Shipping Information
Enjoy FREE shipping on Rugsluxe orders over $65 within the continental U.S.—no hidden fees, just the price you see. International customers are responsible for shipping and customs fees. Read More
Disclaimer
Colors, patterns, and dimensions of rugs may vary slightly due to monitor settings and manufacturing processes. Some size variations are normal. Read More
Description
Specifications
| Design Code | Central Valley Tan |
|---|---|
| Weight | 0 |
| Seller | karastan |
| Design Id | Central Valley |
| Brand | Karastan |
| Country of Manufacture | Afghanistan |
| Collection Name | Bowen By Drew & Jonathan Home |
| Department | Area Rugs |
| Clearance | No |
| Design Code | Central Valley Red |
|---|---|
| Original Material | 100% Polyester |
| Original Weave | Machine Made |
| Weight | 8.14 |
| Size | 2'4" X 7'10" |
| Seller | karastan |
| Shipping Weight | 8.14 |
| UPC | 086093881160 |
| Design Id | Central Valley Red |
| Designer | Drew and Jonathan Home |
| Brand | Karastan |
| Shape | Runner |
| Color | RED |
| Country of Manufacture | India |
| Collection Name | Bowen By Drew & Jonathan Home |
| Ship By | Ships in 1-2 days |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Department | Area Rugs |
| Shipping Height | 5.5 |
| Shipping Width | 5.5 |
| Shipping Length | 28.5 |
| Free Rugpad | 2'x8' Runner |
| Clearance | No |
| Pile Height | 0.39 |
| Design Code | Central Valley Red |
|---|---|
| Original Material | 100% Polyester |
| Original Weave | Machine Made |
| Weight | 20.49 |
| Size | 5'3" X 7'10" |
| Shipping Weight | 20.49 |
| UPC | 086093881177 |
| Design Id | Central Valley Red |
| Designer | Drew and Jonathan Home |
| Brand | Karastan |
| Shape | Rectangle |
| Color | RED |
| Country of Manufacture | India |
| Collection Name | Bowen By Drew & Jonathan Home |
| Ship By | Ships in 1-2 days |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Department | Area Rugs |
| Shipping Height | 6.2 |
| Shipping Width | 6.2 |
| Shipping Length | 63.5 |
| Free Rugpad | 5'x8' |
| Clearance | No |
| Pile Height | 0.39 |
| Design Code | Central Valley Red |
|---|---|
| Original Material | 100% Polyester |
| Original Weave | Machine Made |
| Weight | 39.86 |
| Size | 8' X 10' |
| Shipping Weight | 39.86 |
| UPC | 086093881184 |
| Design Id | Central Valley Red |
| Designer | Drew and Jonathan Home |
| Brand | Karastan |
| Shape | Rectangle |
| Color | RED |
| Country of Manufacture | India |
| Collection Name | Bowen By Drew & Jonathan Home |
| Ship By | Ships in 1-2 days |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Department | Area Rugs |
| Shipping Height | 7.5 |
| Shipping Width | 7.5 |
| Shipping Length | 96.5 |
| Free Rugpad | 8'x10' |
| Clearance | No |
| Pile Height | 0.39 |
| Design Code | Central Valley Red |
|---|---|
| Original Material | 100% Polyester |
| Original Weave | Machine Made |
| Weight | 61.15 |
| Size | 9'6" X 12'11" |
| Shipping Weight | 61.15 |
| UPC | 086093881191 |
| Design Id | Central Valley Red |
| Designer | Drew and Jonathan Home |
| Brand | Karastan |
| Shape | Rectangle |
| Color | RED |
| Country of Manufacture | India |
| Collection Name | Bowen By Drew & Jonathan Home |
| Ship By | Ships in 3-5 days |
| Shipping Method | LTL |
| Department | Area Rugs |
| Shipping Height | 9 |
| Shipping Width | 9 |
| Shipping Length | 115 |
| Free Rugpad | 10'x14' |
| Clearance | No |
| Pile Height | 0.39 |
| Design Code | Central Valley Tan |
|---|---|
| Original Material | 100% Polyester |
| Original Weave | Machine Made |
| Weight | 20.49 |
| Size | 5'3" X 7'10" |
| Shipping Weight | 20.49 |
| UPC | 086093881221 |
| Design Id | Central Valley Tan |
| Designer | Drew and Jonathan Home |
| Brand | Karastan |
| Shape | Rectangle |
| Color | TAN |
| Country of Manufacture | India |
| Collection Name | Bowen By Drew & Jonathan Home |
| Ship By | Ships in 1-2 days |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Department | Area Rugs |
| Shipping Height | 6.2 |
| Shipping Width | 6.2 |
| Shipping Length | 63.5 |
| Free Rugpad | 5'x8' |
| Clearance | No |
| Pile Height | 0.39 |
| Design Code | Central Valley Tan |
|---|---|
| Original Material | 100% Polyester |
| Original Weave | Machine Made |
| Weight | 61.15 |
| Size | 9'6" X 12'11" |
| Shipping Weight | 61.15 |
| UPC | 086093881245 |
| Design Id | Central Valley Tan |
| Designer | Drew and Jonathan Home |
| Brand | Karastan |
| Shape | Rectangle |
| Color | TAN |
| Country of Manufacture | India |
| Collection Name | Bowen By Drew & Jonathan Home |
| Ship By | Ships in 3-5 days |
| Shipping Method | LTL |
| Department | Area Rugs |
| Shipping Height | 9 |
| Shipping Width | 9 |
| Shipping Length | 115 |
| Free Rugpad | 10'x14' |
| Clearance | No |
| Pile Height | 0.39 |
| Design Code | Central Valley Tan |
|---|---|
| Original Material | 100% Polyester |
| Original Weave | Machine Made |
| Weight | 8.14 |
| Size | 2'4" X 7'10" |
| Shipping Weight | 8.14 |
| UPC | 086093881214 |
| Design Id | Central Valley Tan |
| Designer | Drew and Jonathan Home |
| Brand | Karastan |
| Shape | Runner |
| Color | TAN |
| Country of Manufacture | India |
| Collection Name | Bowen By Drew & Jonathan Home |
| Ship By | Ships in 1-2 days |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Department | Area Rugs |
| Shipping Height | 5.5 |
| Shipping Width | 5.5 |
| Shipping Length | 28.5 |
| Free Rugpad | 2'x8' Runner |
| Clearance | No |
| Pile Height | 0.39 |